Chcesz kupić konsolę PlayStation 4 ale nie wiesz którą wybrać? Chętnie pomożemy w wyborze przedstawiając różnice, podobieństwa i inne ciekawe informacje.

 

Dlaczego teraz jest dobry moment na rozważenie PS4 skoro najnowsza konsola Ps5 jest już na rynku? Mówiąc prościej, katalog gier wideo dla tej konsoli jest doskonały, a ceny są zawsze niższe, gdy wypuszczany jest nowy model, zatem możesz także podwoić swoje oszczędności, decydując się na odnowione PS4 zamiast kupowania nowego Ps5. Sony oferuje 3 wersje tej konsoli do gier; „standardowy” PS4 (2013) oraz PS4 Slim i PS4 Pro (oba 2016). Więc który wybrać?

Zastanawiasz się którą konsolę wybrać przy najbliższym zakupie – PS4 Pro czy PS4 Slim? Jeśli polujesz na najnowszą konsolę PlayStation na rynku, prawdopodobnie zastanawiasz się, która konsola PS4 jest dla Ciebie najlepsza. Chociaż oba są modelami PlayStation 4, każdy ma swoje zalety i wady. Niektórzy mogą uznać PS4 Pro za lepszy, podczas gdy niektórzy mogą uznać PS4 Slim za bardziej praktyczny wybór. Więc który to jest?

PlayStation przed wydaniem PS4 nigdy nie wypuściło wersji Pro żadnego ze swoich poprzednich modeli. Jasne, są PS3 Slim i PS3 Super Slim, ale nigdy nie miały wersji Pro.

Dla tych z was, którzy nie wiedzieli, założeniem posiadania wersji Slim PlayStation jest przede wszystkim uchwycenie innych potrzeb i preferencji rynku. Zaczerpnięte z nazwy, wersje Slim PlayStation są znacznie cieńsze i mniejsze.

 

Jak powstało PS4 Pro?

Głównym powodem powstania kolejnej wersji na PS4 jest telewizor 4K. Kiedy PS4 zostało wydane, telewizja 4K dopiero zaczynała zyskiwać na rynku. Do 2016 roku był tak popularny, że Sony stworzyło kolejną wersję PS4, aby zaspokoić ten ogromny popyt na telewizory 4K.

 

Co to jest telewizja 4K?

Będziesz dużo czytał o telewizji 4K, więc najlepiej wiedzieć, co to jest i o co chodzi. Telewizja 4K to przede wszystkim rozdzielczość 4K. Oznacza to, że telewizor ma 3840 x 2160 pikseli. Jeśli chodzi o rozdzielczości, im więcej pikseli, tym lepiej. W porównaniu z telewizorami HD, które są już uważane za wysokiej jakości, telewizor 4K podnosi go jeszcze wyżej, dając efekty Ultra-HD. Ten ostatni daje bardziej realistyczny obraz niż zwykły telewizor HD.

 

PS4 Pro i PS4 Slim — jaka jest różnica?

 

CPU i GPU

Procesor PS4 Slim to 8-rdzeniowy procesor AMD Jaguar. Ma ten sam procesor, co PS4 Pro, więc możesz spodziewać się takiej samej mocy obliczeniowej. Różnią się jednak szybkością. PS4 Slim ma niższą prędkość, 1,6 GHz, podczas gdy PS4 Pro ma wyższą prędkość przy 2,1 GHz.

Normalnie chciałbyś mieć najszybszy procesor, ale w tym przypadku zmiana nie jest tak duża, więc PS4 nadal jest dobrym wyborem.

 

Składowanie

Z oczywistych powodów PS4 Slim ma mniejszą pojemność. Zaczyna się od 500 GB, ale można go również kupić za 1 TB. W przypadku PS4 Pro automatycznie ma 1 TB pamięci. Jeśli Twoje gry zajmują dużo miejsca, wygodniej byłoby mieć 1 TB pamięci.

 

Rozmiar i waga

Wystarczy spojrzeć na pudełka, aby zobaczyć, że PS4 Slim ma mniejszą powierzchnię. Ma wymiary 10,43 x 11,34 x 1,54 cala. Z drugiej strony PS4 Pro jest grubszy i bardziej masywny na 11,61 x 12,87 x 2,17 cala. Oczywiście ten ostatni jest też dużo cięższy, prawie dwa razy cięższy niż PS4 Slim. Chociaż nie będziesz nosić konsoli, możesz wziąć pod uwagę rozmiar i wagę, aby określić, czy PS4 Pro zmieści się w Twojej obecnej konfiguracji telewizora.

 

Pobór energii

Wreszcie masz zużycie energii. PS4 Slim zużywa ogólnie mniej energii, która osiąga maksimum przy 165W. To dobra wiadomość dla rodziców, bo rachunki za prąd nie wzrosną tak bardzo. To także świetny sposób na zmniejszenie zużycia energii, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko ma tendencję do pozostawiania włączonej konsoli PS4. Niestety nie można tego powiedzieć o PS4 Pro, ponieważ wykorzystuje maksymalnie 310W.

 

Oto kilka czynników, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Budżet – Jeśli masz napięty budżet, pierwszą rzeczą, którą chcesz wiedzieć, jest cena. Ile kosztuje zakup PS4 Pro? Jak niedrogi jest PS4 Slim? Na szczęście PS4 Slim kosztuje zaledwie 299 USD. To mniej więcej tyle samo, co oryginalne PS4. Z oczywistych względów PS4 Pro jest droższy. Kosztuje 399 dolarów.

Cena – Myśląc o cenie, często pytasz, która z nich będzie najbardziej opłacalna. Zdziwiłbyś się, jak najniższy nie zawsze jest najlepszy. W przypadku PS4 Slim nie bez powodu jest tańszy, a to dlatego, że nie wyświetla się w 4K. Jeśli planujesz korzystać z telewizora 4K, nie możesz powiedzieć, że zaoszczędziłeś pieniądze, kupując PS4 Slim, ponieważ później kupisz PS4 Pro, aby pasował do specyfikacji Twojego telewizora.

Krótko mówiąc, PS4 Slim jest tańszy, ale ma też niższą rozdzielczość niż PS4 Pro.

 

Wydajność – Do tej pory już wiesz, że najbardziej unikalną cechą PS4 Pro jest kompatybilność z 4K TV. Ale jak wypada pod względem wydajności?

Procesor – Mocniejszy procesor graficzny bardzo pomoże w obsłudze gier 4K. Jednak to tylko tyle. Pomimo funkcji telewizora 4K, PS4 Pro nie obsługuje do końca większości gier w natywnym 4K. Dzieje się tak dlatego, że w natywnym 4K nie ma nawet wielu gier. Wiele wymagających gier działa w rozdzielczości około 3200 x 1200 pikseli, co nie jest 4K.

Rozdzielczość – Brak natywnych gier 4K nie wynika z tego, że telewizja 4K nie ma uroku. Stworzenie gry w rozdzielczości 4K jest raczej tak drogie. Sama gra nawet nie będzie tak płynnie renderować, aby wszystkie koszty były tego warte. Aby obejść ten problem, producenci gier konwertują swoje gry na 4K. Nie martw się, różnica nie jest tak oczywista. Dla niewprawnego oka nawet nie zauważysz, że gra nie jest natywnym 4K.

Dostępność telewizorów 4K – Oczywiście, jeśli chcesz kupić PS4 Pro, zdecydowanie zalecamy zakup telewizora 4K. Jeśli tego nie zrobisz, zmarnujesz najważniejszą funkcję PS4 Pro. W tym miejscu wiele osób wyznacza granicę. Pomyśl o tym – jeśli chcesz PS4 Pro, ale nie masz telewizora 4K, musisz też kupić telewizor. To duży wydatek przy zaledwie dwóch zakupach. Jasne, to nie problem, jeśli kochasz PS4 Pro, ale z drugiej strony musisz wziąć pod uwagę budżet, wydajność i gry, w które chcesz na nim grać. Z drugiej strony, jeśli nie masz telewizora 4K, nie przejmuj się. Zawsze możesz wybrać PS4 Slim.

Wirtualna rzeczywistość – Sony ma swój własny odpowiednik VR o nazwie PlayStation VR. Jest to własny zestaw słuchawkowy VR firmy Sony, który jest stosunkowo tańszy niż inni producenci VR na rynku. Jeśli chodzi o uruchamianie VR, z przyjemnością dowiesz się, że zarówno PS4 Slim, jak i PS4 Pro obsługują VR. Począwszy od PS4, wszystkie konsole Sony obsługują VR. Jednak jeśli chodzi o wydajność, PS4 Pro wciąż jest lepsze pod względem grafiki. Niemniej jednak grafika nie będzie taka zła w PS4 Slim, więc na tym etapie jest to tylko kwestia preferencji.

Gry – We wszystkie gry dostępne na PS4 Pro można grać na PS4 Slim i PS4. Pojawią się niewielkie różnice w wydajności i grafice, ale poza tym nie ma żadnych wyróżniających się gier, które są specyficzne dla PS4 Pro. Przynajmniej nie ma ich jeszcze na rynku lub Sony nie zamierza produkować tego rodzaju wyłączności.

 

W końcu PS4 Slim i PS4 Pro mają wiele podobieństw niż różnic. Oba mogą grać w te same gry, oba mają potężny procesor i oba mogą obsługiwać VR. Jeśli jednak zamierzasz kupić lub masz już telewizor 4K, to zakup PS4 Pro jako uzupełnienie będzie dobrym pomysłem. Jeśli masz napięty budżet, nie chcesz uaktualniać do telewizora 4K i chcesz lżejszej konsoli, to PS4 Slim jest dla Ciebie.

 

 

Zadzwoń teraz!
Wyznacz trasę